Beseda o létání pro školní družinu s Martinem Formánkem

V pátek 24. května jsme měli s dětmi ze školní družiny krásnou příležitost poslechnout si povídání pana Martina Formánka o modelech letadel a létání z pohledu pilota.
Velmi detailně nám ukázal na velkém, motorovém modelu letadla všechny jeho části a popsal, jak letadla létají. Dozvěděli jsme se, že pro každou skupinu letadel je jiná letová hladina a to od modelů, dronů až po stíhací letouny. Víme, že existují mapy pro letadla, knížka všech letišť v ČR pro nahlášení přistání, že stíhačky mohou tankovat i za letu, co je přetížení tak zvané „gé“, že pilotem kluzáku můžeme být po dovršení 15 let a spousty dalších informací.
Měli jsme možnost obtěžkat si dvanácti gramový model letadla a také ho vidět létat. Porovnání modelu o hmotnosti 12 gramů a 13 kilogramů byl neuvěřitelný.
Nakonec nás pan Formánek ohromil svojí dovedností „leteckou akrobacií“ s modelem letadla a děti byly nadšené. Ve sportovní hale to jenom svištělo a letadlo dělalo přemety, vývrtky, všechny možné rotace a dokonce i stálo na místě vrtulí nahoru.
Nezbylo nám než poděkovat Martinovi za působivé povídání a ukázku modelů letadel.
Děkujeme a až poletíte kolem, tak nám zamávejte :)

Akce se konala v rámci projektu MAP Novopacko IV                                                           za školní družinu Martin Štryncl