Abeceda peněz s Českou spořitelnou 4.A

15. ledna jsme se vydali na první část projektu s Českou spořitelnou přímo do budovy ČS v Nové Pace. Celý projekt je založen na velmi zajímavé myšlence založení firmy dětmi s počátečním kapitálem, který nám poskytne Česká spořitelna. Za počáteční kapitál nakoupíme materiál, ze kterého vytvoříme výrobky na jarmark, který se uskuteční 27. března u České spořitelny. Půjčku, kterou nám poskytla Česká spořitelna, vrátíme a vydělané peníze třídě zůstanou. Pokud tedy vyděláme dost peněz, můžeme jet například na nějaký výlet, nebo peníze věnovat na nějakou dobročinnou věc.

V České spořitelně nás přivítala paní Andrea Dlouhá, koordinátorka celého projektu a zaměstnanci České spořitelny z pobočky. Měli pro nás připravenou velmi zajímavou přednášku, kde se děti dozvěděly co je to podnikání, co je to podnikatelský záměr, co je to kapitál, příjem a výdej. Povídali jsme si o bankovkách, mincích, jejich hodnotách a o falešných penězích.

Potom jsme se šli podívat přímo do prostor pobočky a elektronicky se spojili s video bankéřem v Ostravě, se kterým jsme si povídali o našem projektu. Měl pro nás také připravený krátký kvíz. Dále jsme měli možnost vyzkoušet si přístroj na počítání mincí, na počítání bankovek, prohlédnout si bankovky různých zemí a také si vzít do ruky 500 000 Kč. Také jsme si zkusili vybrat peníze z bankomatu a zase je zpět vložit. Paní ředitelka a účetní naší firmy podepsaly falešnou smlouvu, kde si vyzkoušely, jaké to je nepřečíst si, co jsme podepsali a nezkontrolovat i malá písmenka pod textem.  Upsali jsme se tedy ke splacení půjčky o 2000 vyšší částkou, upéct buchty, dle receptu Rákosníčkovy babičky a koupit všem zaměstnancům ČS nový iPhone. Velmi nás tato zkušenost poučila a myslím, že všechny děti už navždy budou číst všechny smlouvy, než je podepíší. Smlouvu jsme anulovali, podepsali jsme smlouvu pravou, dostali od České spořitelny počáteční kapitál 3000 Kč a teď už je to na nás. Budeme se moc snažit, aby naše firma dokázala vydělat nějaké peníze a aby náš příjem byl vyšší, než výdaje. Dva měsíce teď budeme vyrábět a připravovat se na jarmark a v 27. března se na Vás budeme těšit u České spořitelny.