Poznávací zájezd do jihovýchodní Anglie

Poznávací zájezd do jihovýchodní Anglie, 8. - 13. 5. 2023

Po několika letech se v květnu opět uskutečnil poznávací zájezd pro žáky 9. a 8. tříd.

V pondělí 8.5. jsme se vydali na dlouhou cestu autobusem do jihovýchodní Anglie. Společnost nám dělali i žáci se svými učitelkami ze ZŠ Pecka a ZŠ Komenského Jilemnice. Nás bylo celkem 35, většina žáků byla z devátých tříd a 7 žáků z osmiček. Za pedagogický doprovod Petra Sklenárová a Hana Hadincová.

Příjezd do Velké Británie jsme zvládli ve stanoveném čase, a tak jsme hned dopoledne 9. května vystoupili v Londýně a šli objevovat jeho historické památky i moderní budovy. Nejprve jsem si ho pohledem z lanovky prohlédli z výšky, a mohli si tak udělat obrázek, jak je rozlehlý. Z výškové budovy The Garden at 120 byl krásný výhled. Octli jsme se na dotek ekonomickému centru City. Následovala venkovní prohlídka středověké pevnosti Tower, první společná fotografie před Tower Bridge, po němž jsme přešli a dostali se na druhý břeh Temže. Zde jsme si mohli prohlédnout původní divadlo Globe Theatre, kde své hry uváděl William Shakespeare. Po cestě do Natural History Museum jsme viděli i velkolepou St. Paul´s Cathedral.

Večer nás čekalo rozdělení do anglických rodin, kde žáci strávili celkem 3 noci. Setkali se s odlišným životním stylem, vybavením domácností i pro nás zajímavými kombinacemi jídla (např. sendvič se šunkou a marmeládou – all in one - děvčatům opravdu nechutnal).

Ve středu ráno jsme se vydali na jih od Londýna k pobřeží Atlantiku. Počasí nám stále přálo a dvouhodinová procházka v lokalitě Beachy Head nám dobila energii. Nádherné bílé útesy nás uchvátily. Následoval přesun do města Brighton, což je jedno z nejznámějších pobřežních letovisek Anglie. Žáci měli rozchod, mohli si sami projít město, nakupovat, lenošit a kochat se mořem.

Následující den nás zastihl pořádný déšť. A zrovna ve chvíli, kdy jsme stanuli na místě přímo magickém, a to v lokalitě Stonehenge. Pravý význam pravěkého kruhu, vystavěného z menhirů, nebyl dosud stoprocentně objasněn. Na konci celé prohlídky jsme byli dost zmoklí. Škoda. Třeba se tam někdo z nás jednou vrátí... Přesto jsme odjížděli plní dojmů. A rovnou do jednoho z nejkrásnějších a nejstarobylejších měst jižní Anglie, do Salisbury. Místní gotickou katedrálu postavili za 38 let!! Je v ní uložen originál dokumentu Magna Charta (1215), právní dokument, jenž se stal předlohou např. pro Ústavu Spojených států amerických. Dovnitř jsme bohužel nešli, vstup je velmi drahý. Městem protéká řeka Avon, malebné a úzké uličky mají své kouzlo.

A nachýlil se konec našeho zájezdu. Poslední den před námi. Všichni značně unavení, přesto natěšení na druhou návštěvu Londýna. Ještě jsme toho tolik neviděli! Tak tedy, dopoledne jízda vodním taxi po řece Temži. Opět jsme si prohlédli mnoho památek. Svezli jsme se na proslulém London Eye, z výšky si prohlédli The Houses of Parliament a slavný Big Ben, dále Westminster Abbey (místo, kde byl pár dní před tím korunován Karel III.), ale také třídu The Mall a Buckingham Palace. Všechny tyto budovy jsme měli možnost vidět i přímo, když jsme kolem nich procházeli. A bylo toho ještě víc….

Po Londýně jsme se přesunovali hlavně pěšky, ale také metrem, a to byl zážitek. S paní učitelkou jsme neustále přepočítávali všechny kluky a holky a musíme říct, že oni nám to vždy velmi usnadnili. Chovali se totiž velmi zodpovědně a vždy byli tam, kde se řeklo.

Naše parta zájezdníků se po „uťapaném“ pátečním dni vrátila do autobusu, kde na nás čekali řidiči Láďa a  Luboš a kam nás dovedla paní průvodkyně Darina. Ta se nám věnovala po celou dobu exkurze. Cesta domů byla stejně dlouhá, ale mnohem náročnější. Atlantik nám nebyl nakloněn, vlny rozhoupaly trajekt a mnoho z nás se modlilo, abychom už dopluli do přístavu v Calais. Čest všem, co to zvládli.

V sobotu odpoledne jsme dorazili domů. Plní zážitků, zkušeností, dojmů, s procvičenou angličtinou, s bolavýma nohama, rozlámanými zády, ospalí a taky hladoví. Hodně se toho povedlo, něco možná ne. A za rok nebo za dva se vydáme zas! Bon voyage, milí cestovatelé!!

P. Sklenárová