CIMG2761CIMG2722CIMG2669CIMG2644CIMG2836CIMG2824CIMG2775Vybraní žáci z devátých tříd naší školy (tentokrát Tomáš Vydra, Jan a Michal Čílovi), kteří se účastní projektu Comenius s názvem Health is Wealth (Zdraví je Bohatství), navštívili druhý květnový týden Istanbul, největší město Turecka, které se rozkládá na evropském i asijském kontinentu. Istanbul má zhruba 15 milionů obyvatel a každým rokem se populace zvedá cca o 300 tisíc lidí. Byl to pro nás tedy velký zážitek a obrovská zkušenost. Jak se říká, „jiný kraj, jiný mrav“.

Studenti bydlí v rodinách, takže měli možnost srovnání maminčiny a turecké kuchyně, např.  jedli na zemi (někteří Turci nejedí na stole, ale ubrus mají slavnostně rozprostřen na zemi), ochutnali turecký kebab a jejich  přesládlý med, okusili i pálivá jídla, pili silný turecký čaj. Vyzkoušeli i pravé turecké záchody.

Ve škole pro nás připravili uvítací program, prohlédli jsme si učebny a třídy, které byly velmi prostě vybaveny. Škola se nacházela v chudší čtvrti s mnoha přistěhovalci a samozřejmě i ortodoxními muslimy, ale bylo nám řečeno, že problémy týkající se náboženských či rasových otázek řeší jen miminálně, protože istanbulští obyvatelé jsou na různé národnosti jednoduše zvyklí.

Žáci prezentovali témata týkající se zdravého životního stylu, tentokrát smysluplné trávení volného času o prázdninách (budu trávit méně času u počítače, jíst více ovoce a zeleniny, pojedu na kole, čas s přáteli strávím venku v přírodě…) Poté představili školní zahradu a ukázali, co zaseli, jak nám zeleninová zahrádka roste a vzkvétáJ

Turečtí přátelé nám také ukázali krásy Istanbulu.  Obdivovali jsme nádhernou Modrou mešitu a chrám Hagia Sophia, sledovali jsme čilý lodní ruch na Bosporské úžině, viděli Palác Topkapi a přesvědčili jsme se o tom, jak vypadá pravý turecký „Bazar“. Přesvědčili jsme se o tom, že i třicet kilometrů se dá jet dvě hodiny, auta na sebe neustále troubí, rychlejší vyhrává. Istanbul je nádherné kosmopolitní město, ale „doma je doma“J