Jarní recitační soutěž

V pondělí 16. dubna proběhl na naší škole další ročník recitační soutěže. V podmračeném odpoledni se z budovy ozývaly básně o jaru , životě, lásce i trápení. Zazněly úsměvné i klasické rýmy od českých autorů: Erbena, Kainara, Sládka, Žáčka i dalších. Jiří Žáček se svými roztomilými básněmi u dětí jednoznačně vyhrává v oblíbenosti, letos však recitátoři objevili i další autory neméně krásných slov a rýmů.

Soutěž byla rozdělena do čtyř kategorií a celkem se jí zúčastnilo 36 žáků a žákyň z 1.- 6. ročníku.

V nejmladší kategorii 1.tříd porota složená z 5 učitelů českého jazyka vybrala a na stupně vítězů postavila : Kateřinu Prejsovou , Amálku Chmelařovou a Jakuba Suchardu.

V kategorii 2.-3.tříd zaujalo porotu více recitátorů, proto udělila dvě třetí a dvě druhá místa. Marcela Nosková a Lucie Bajerová ze třídy 3.B společně obsadily bronzový stupínek, stříbrný patřil Karolíně Zrnové z 2.B a Adélce Zvěřinové z 3.A. Na stupeň nejvyšší se postavil Jan Sál , který svou básní Vodník od Valdemara Tomana přesvědčil porotu i diváky o kvalitě svého přednesu.

V nejpočetnější kategorii 4.-5.tříd jasně vyhrála děvčata z 5.A, která se soutěže účastní pravidelně od svých školních začátků. Porota měla těžkou volbu, proto vybrala i v této kategorii dvě druhá a dvě třetí místa. Stříbro vybojovaly Martina Lukášová a Vanda Pluhařová , bronz pak Lucie Jeřábková s Anetkou Militkou. Zlato z předchozích ročníků obhájila Bára Brádlová.

Tři dívky z 5.A (B.Brádlová, L.Jeřábková a M.Lukášová ) se také pustily do skládání vlastní básně o lásce, rozchodu a smrti.  Svou prvotinu přednesly porotě i divákům .Zaslouženě sklidily velký potlesk i obdiv.

Děkuji Katce Klazarové a Adéle Fialové, které přišly a hájily barvy žáků 2.stupně. Budeme doufat, že v příštím ročníku uslyšíme více vyspělých a zdatných milovníků českého jazyka.

Děkuji porotě za objektivní hodnocení a vyhlašování výsledků . Hlavně děkuji všem malým i větším recitátorům, kteří si našli cestičku ke kráse rodného jazyka a věnovali odpoledne kulturnímu zážitku.

Na další ročník 2019 se již všichni těšíme.

Dana Rejmontová