Ve dnech 18.-22. května probíhala poslední schůzka v rámci projektu Comenius, tentokrát v lotyšském městečku Balvi. V pondělí brzy ráno jsme vyrazili od ZŠ Komenského  a o pár hodin později jsme už seděli připoutáni v letadle směr Varšava, kde jsme po nezbytném občerstvení přesedli do dalšího letadla, teď už do hlavního města v Lotyšsku – Rigy. Před letištní halou jsme spolu s Turky a Španěly nasedli do mikrobusu, protože nás do Balvi  čekala 250 km dlouhá cesta směrem k ruským hranicím. Silnici lemovaly lesy a pole, sem tam jsme viděli menší farmy. Nikde kolem silnice se neválely odpadky, Lotyši si svoji přírodu chrání. Po čtrnácti hodinách jsme konečně dorazili před školu našich lotyšských partnerů, kde už čekali žáci a jejich rodiče, kteří si postupně odvezli naše osmáky Elišku, Vláďu, Kryštofa a Michala do jejich „dočasných domovů“. V úterý ráno byli žáci a učitelé přivítáni v aule paní ředitelkou a starostou města. Poté jsme si prohlédli školu, zhlédli části několika vyučovacích hodin … a hurá na oběd do školní jídelny. Během dalších dnů žáci představili svoje prezentace, které se tentokrát týkaly oblečení a módy ve spojení se životním prostředím (oblečení z vlny, bavlny, hedvábí a dalších přírodních materiálů..).  Také jsme navštívili muzeum hudebních nástrojů, ve skanzenu žáci pozorovali pečení chleba, který jsem pak také ochutnali. Prošli jsme i továrnu na výrobu řepkového oleje a v soukromé firmě jsme sledovali ruční pletení  z mohéru. Po nabitém programu se v pátek ráno žáci rozloučili a se svými učiteli odjeli zpět – do Španělska, Holandska, Velké Británie, Polska, Turecka a my do Čech:)

Během dvouleté spolupráce se zahraničními školami měli někteří žáci osmých a devátých tříd možnost navštívit postupně španělské Oviedo, turecký Istanbul, polskou Kornowac, holandské Zwolle, anglické město Kingston Upon Hull a lotyšské Balvi. Měli jsme možnost porovnat naše zvyky a tradice, kulturu obecně, životní styl a tempo, ochutnali jsme typická jídla, někteří poprvé letěli letadlem, museli se domluvit v rodinách a zjistili, že učit se cizí jazyky se vyplatí:)